Gabinet Dermatologii i Wenerologii
Dermatologia estetyczna

Grzybica paznokci


Pierwszymi oznakami zakażenia paznokci jest biały lub żółty kolor płytki paznokciowej, zwykle na jej zakończeniu. Objawy grzybicy paznokci obejmują łamliwość, zmianę zabarwienia, pogrubienie i kruchość, jak również nagromadzenie pod paznokciem produktów rozpadu płytki. W niektórych przypadkach paznokieć może oddzielić się od łożyska paznokcia. Wysoki procent wszystkich chorób paznokci stanowią zakażenia grzybicze. Składają się na to następujące czynniki predysponujące: mechaniczne uszkodzenie paznokcia, osłabiony układ odpornościowy w przebiegu cukrzycy lub choroby nowotworowej, nadmierna ekspozycja paznokci na wilgotne środowisko lub detergenty.


Leczenie grzybicy paznokci musi trwać odpowiednio długo, aby uzyskać pełne wyleczenie. Najlepiej zacząć terapię w początkowych stadiach zakażenia, kiedy jeszcze grzyb nie wdarł się głęboko w płytkę paznokcia. Obecnie dostępne są skuteczne środki farmakologiczne do zwalczenia tej przykrej przypadłości. Terapia dobierana jest w oparciu o typ zakażenia i stopień zajęcia paznokcia.


W trakcie leczenia wygląd paznokcia ulega stopniowej poprawie, ponieważ rosnący zdrowy paznokieć zastępuje chorą część. Należy pamiętać, że czas leczenia może wynosić nawet do 6 miesięcy dla paznokci rąk i 18 miesięcy dla paznokci stóp. Nawet w przypadkach pełnego wyleczenia, często występują nawroty. Z tego powodu, lekarz może zalecić okresowe wizyty kontrolne, aby móc ocenić postępy leczenia i jego ostateczny efekt.

2013 Gabinet dermatologii i wenerologii Wykonanie strony DesignSpektrum
Ta strona zostawia pliki cookies na Twoim komputerze w celu zbierania statystyk odwiedzin. Możesz zmienić ustawienia dotyczące magazynowania plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki stron.X